Znaleziono ukrywającą się czarną dziurę

Astronomowie wykryli potajemną czarną dziurę dzięki jej wpływowi na międzygwiezdny obłok gazu. Ta czarna dziura o masie pośredniej jest jedną z ponad 100 mln cichych czarnych dziur, które prawdopodobnie czają się w naszej galaktyce. Wyniki te stanowią nową metodę wyszukiwania innych, ukrytych czarnych dziur i pomagają nam zrozumieć ich rozwój i ewolucję.

Czarne dziury są obiektami o tak silnej grawitacji, że wszystko, łącznie ze światłem jest zasysane i nie może stamtąd uciec. Ponieważ czarne dziury nie emitują światła, astronomowie muszą wnioskować ich istnienie z efektów, jakie ich grawitacja wywołuje na inne obiekty. Czarne dziury mają masy od 5 mas Słońca po miliony Słońc (supermasywne czarne dziury). Astronomowie uważają, że małe czarne dziury łączą się i stopniowo rosną w duże, ale nikt nigdy nie odkrył tych o masie pośredniej – setki do tysięcy mas Słońca.

Zespół badawczy prowadzony przez Shunya Takekawę w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Japonii zauważył HCN-0.009-0.044, obłok gazu poruszający się dziwnie blisko centrum Galaktyki, 25 000 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Strzelca. Wykorzystali ALMA do wykonania obserwacji obłoku w wysokiej rozdzielczości i odkryli, że wiruje wokół niewidzialnego, masywnego obiektu.

Takekawa wyjaśnia: „Szczegółowe analizy kinematyczne wykazały, że olbrzymia masa, 30 000 razy większa od Słońca, została skupiona w regionie znacznie mniejszym, niż Układ Słoneczny. To i brak jakiegokolwiek obserwowanego obiektu w tym miejscu silnie sugeruje czarną dziurę o masie pośredniej. Analizując inne anormalne obłoki, mamy nadzieję ujawnić inne ciche czarne dziury.”

Tomoharu Oka, profesor Keio University i kierownik zespołu, dodaje: „Znaczące jest to, że ta czarna dziura o masie pośredniej została znaleziona zaledwie 20 lat świetlnych od supermasywnej czarnej dziury w centrum Galaktyki. W przyszłości wpadnie ona do supermasywnej czarnej dziury, podobnie jak ma to miejsce w przypadku gazu. To wspiera model łączących się czarnych dziur.”

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
ALMA

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.