Astronomowie mapują ogromną pustkę w kosmicznym sąsiedztwie

Astronomowie z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego, wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, opublikowali nowe badanie, które ukazuje więcej rozległej kosmicznej struktury otaczającej galaktykę Drogi Mlecznej.

Wszechświat jest gobelinem zbiorów galaktyk i ogromnych pustek. W nowym badaniu zespół astronoma Brenta Tully’ego stosuje te same narzędzia z wcześniejszych badań, aby zmapować rozmiar i kształt rozległego pustego regionu, który nazwał Lokalną Pustką, graniczący z galaktyką Drogi Mlecznej. Wykorzystując obserwacje ruchów galaktyk, wnioskują o rozkładzie masy odpowiedzialnym za ten ruch i konstruują trójwymiarowe mapy Wszechświata lokalnego.

Galaktyki nie tylko poruszają się wraz z całkowitą ekspansją Wszechświata, ale reagują także na grawitacyjne przyciąganie sąsiadów i regionów o dużej masie. W konsekwencji, w stosunku do ogólnej ekspansji, poruszają się w kierunku najgorętszych obszarów i z dala od regionów o małej masie – pustek.

W 1987 r. Tully i Richard Fisher zauważyli istnienie Lokalnej Pustki, która była powszechnie akceptowana, ale pozostaje słabo poznana, ponieważ znajduje się za centrum Galaktyki i jest mocno zasłonięta.

Teraz Tully i jego zespół zmierzyli ruchy 18 000 galaktyk zawartych w bazie odległości do galaktyk Cosmicflows-3, konstruując kosmograficzną mapę, która podkreśla granicę między zbiorem materii a jej brakiem określającym krawędź Lokalnej Pustki. Zastosowali tę samą technikę w 2014 r. aby określić pełen zasięg rodzimej supergromady ponad 100 000 galaktyk, nadając jej nazwę Laniakea, co w języku hawajskim oznacza „bezmierne niebo”.

Przez 30 lat astronomowie próbowali ustalić, dlaczego ruchy Drogi Mlecznej, najbliższej dużej galaktyki sąsiadującej z Andromedą i ich mniejszych sąsiadów odbiegają od ogólnej ekspansji Wszechświata o ponad 600 km/s. Nowe badanie pokazuje, że mniej więcej połowa tego generowana jest „lokalnie” z kombinacji przyciągania z masywnej Gromady w Pannie i udziału w ekspansji Lokalnej Pustki, która staje się coraz bardziej pusta.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
Uniwersytet Hawajski

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.