Bezpłatne dane satelitarne wypełniają niszę rozwiązań wykorzystujących „near real time data”

Sektor kosmiczny i wykorzystywanie danych satelitarnych to wciąż tematy, które są dla wielu polskich przedsiębiorców nieznane. Wiedza o nich i wykorzystywanie ich w biznesie dopiero pączkuje. Okazuje się jednak, że nie takie dane satelitarne straszne, jak je malują, a dodatkowo niektóre z nich dostępne są bezpłatnie, jak np. dane satelitarne Copernicus.

Dlaczego dane satelitarne Copernicus są tak cenne dla przedsiębiorstw?

Satelity obserwujące Ziemię dostarczają takich informacji jak dane o terenach zagrożonych powodziami czy pożarowych, o trasach statków, ruchach tektonicznych, gdzie i jak zmienia się klimat, albo gdzie najlepiej posadzić winorośle, by za kilka lat cieszyć się z dobrze zainwestowanych pieniędzy w odpowiedni grunt. Jak widać, dane satelitarne wykorzystywane są więc w wielu branżach – od geologii, przez transport, na medycynie kończąc.

Co ważne, dane satelitarne pozyskiwane za pośrednictwem programu Copernicus są darmowe, można je wykorzystywać w dowolny sposób, co daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Wśród polskich projektów pojawia się coraz więcej takich, które wykorzystują dane na własne potrzeby lub zajmują się ich przetwarzaniem, aby ułatwić dostęp do nich innym użytkownikom.

  • Firma Spectator, rozwijająca się w Inkubatorze Krakowskiego Parku Technologicznego, to przykład wykorzystania danych satelitarnych. Budowane przez firmę oprogramowanie porządkuje wszystkie dane satelitarne pozyskiwane za pośrednictwem satelitów i pozwala na ich dalsze przetwarzanie przez innych użytkowników. To rozwiązanie, które ma znacznie przyśpieszyć i ułatwić dostęp do danych satelitarnych, również dla osób nie mających dużego doświadczenia z tego rodzaju danymi. Spectator pomaga też odkrywać informacje na zdjęciach satelitarnych i publikować je w internecie. Dzięki temu, z łatwością można korzystać z danych i dzielić się nimi z innymi, a co ważne dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest aktualizowanie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
  • Satim Monitoring Satelitarny to kolejna krakowska firma, która powstała, jako spółka spin-off AGH w Krakowie. Firma zajmuje się satelitarnym i lotniczym monitoringiem zagrożeń naturalnych takich jak: osuwiska, pionowe ruchy skorupy ziemskiej, powodzie, a także przemieszczeniami terenu związanymi z działalnością człowieka.
  • Deep Flow to innowacyjne oprogramowanie, służące do pozyskiwania informacji ze zdjęć satelitarnych przy wykorzystaniu uczenia maszynowego/ AI. Ponieważ zdjęcia satelitarne też trzeba umieć czytać, narzędzie to ułatwia pozyskiwanie potrzebnych informacji osobom, które nie są biegłe w interpretacji tego typu danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu dane satelitarne dostępne są praktycznie dla każdego.
  • Ciekawym rozwiązaniem dla rolnictwa jest projekt Vinum 4.0. Postawił sobie za cel stworzenie narzędzia do predykcji obszarów najlepiej nadających się do uprawy winorośli. To dzięki danym satelitarnym monitorującym wpływ zmian klimatycznych na środowisko, aplikacja jest w stanie badać dane historyczne i tworzyć mapy miejsc, które w perspektywie kilku lub kilkunastu lat będą najbardziej odpowiednie do uprawy. Aplikacja ma zostać wzbogacona o system czujników do monitorowania i zarządzania winnicami. Użytkownik – plantator winorośli lub właściciel winnicy otrzymuje mobilną aplikację i zestaw bezprzewodowych czujników do monitorowania warunków środowiskowych w winnicy.
  • Rolnikom przychodzi z pomocą rozwiązanie firmy SatAgro, które pozwala w bardziej efektywny sposób zarządzać uprawami. Dostosowane do wymagań rolnika mapy aplikacyjne umożliwią precyzyjne sianie, nawożenie i opryski, a automatyczne alarmy uprzedzą o nagłych zmianach kondycji roślin i pogody. Przy pomocy SatAgro można maksymalnie wykorzystać potencjał pól, oszczędzić na nawozach i innych środkach produkcji, a przy okazji zadbać o środowisko.
  • Do grona najbardziej rozpoznawalnych firm polskiego sektora kosmicznego, które odniosły sukces jest Creotech. Spółka tworzy autorskie systemy elektroniczne, realizujące niestandardowe potrzeby użytkowników, zarówno tych najbardziej wymagających, jak również tych, kierujących swoje rozwiązania na rynki zewnętrzne. Spółka stawia na rozwój w czterech branżach: systemy synchronizacji czasu, systemy M2, systemy kamer IP, systemy zdalnej kontroli zasilania i systemy pomiarowe IP. To firma, która wraz z CloudFerro stoi za stworzeniem platformy Creodias, ułatwiającej dostęp do przetworzonych danych satelitarnych.

To tylko niektóre przykłady polskich firm, które okryły i wykorzystują potencjał danych satelitarnych Copernicus.

Możliwości rozwoju

Dane satelitarne Copernicus i ich wykorzystywanie doceniane jest na całym świecie. Copernicus Masters Award jest nagrodą przyznawaną przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną, która docenia najlepsze i najbardziej innowacyjne projekty wykorzystujące dane satelitarne. Polskie rozwiązanie BeeNebulaApp w 2017 roku zajęło miejsce, a dziś firma NebulaSystem świetnie radzi sobie na rynku międzynarodowym. Duże szanse na rozwój i wsparcie zapewniają międzynarodowe programy takie jak: Copernicus , Copericus Hackathons czy Copernicus Accelerator.

Do programów, które wspierają rozwiązania opierające się na danych satelitarnych Copernicus należy także akcelerator SpaceUp BSA Krakowskiego Parku Technologicznego, który oprócz szkoleń, mentoringu, czy konsultacji indywidualnych daje również możliwość ubiegania się o dofinansowanie na działalność, które może wynosić do 200 000 PLN.

„Jednym z istotnych obszarów wspieranych przez KPT jest branża kosmiczna. Realizowane są u nas międzynarodowe projekty mające na celu wsparcie startupów i firm, cykliczne spotkania informacyjne Space 4.0, konferencje, szkolenia związane z sektorem space czy prowadzony jest Inkubator Technologiczny, do którego zapraszane są również startupy związane z sektorem kosmicznym” – mówi Jarosław Chojnacki, koordynator Akceleratora SpaceUp BSA.

Źródło: Krakowski Park Technologiczny

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.