Zlot Miłośników Astronomii 2013

W dniach 29.07-04.08.2013 odbył się Zlot Miłośników Astronomii zorganizowany przez Oddział Krakowski PTMA i Klub Regulus. Miejscem Zlotu była Polana Kudłacze (Pcim Sucha, Beskid Makowski) a konkretnie gospodarstwo agroturystyczne państwa Kudłaczy.

Do dyspozycji uczestników był cały obiekt o wysokim standardzie i niezwykle miłej obsłudze. Warunki obserwacyjne na Kudłaczach nie dorównują wprawdzie pod względem jasności tła nieba bieszczadzkim, ale są zupełnie przyzwoite – notuje się tu nawet 21,2 mag/arcsec2. Całe przedsięwzięcie natomiast jest dużo prostsze od strony logistycznej – odległość Kudłaczy od Krakowa jest pięciokrotnie mniejsza niż dystans Kraków – Bieszczady.

Podczas tegorocznego Zlotu pogoda była niezwykle łaskawa – większość nocy była pogodna, a przy tym było ciepło i sucho. Również pod względem spokoju atmosferycznego panowały bardzo dobre warunki. Obserwatorzy zapewne długo będą pamiętać idealnie stabilne obrazy Urana i Neptuna, jakie mogli podziwiać za pomocą 40 cm teleskopu, który pozostawał do ich użytku. Przy pomocy tegoż narzędzia udało nam się zobaczyć satelity Urana: Titanię i Oberona oraz Trytona – księżyc Neptuna. Obserwowano również komety, m. in. C/2011 L4 (PANSTARRS) oraz supernową SN 2013EJ w galaktyce M74 (jeden z uczestników wykonał zdjęcie galaktyki z doskonale widoczną supernową). Wykonywane były oceny jasności gwiazd zmiennych zaćmieniowych oraz podziwiano oczywiście piękno rozlicznych mgławic, gromad gwiazd, galaktyk czy też gwiazd podwójnych. Nad ranem najwytrwalsi mogli obejrzeć zbliżający się do nowiu Księżyc, niezwykle plastyczny i nieczęsto oglądany w tej fazie. W dzień prowadzone były obserwacje Słońca.

Uczestnicy mieli do dyspozycji instrumenty różnej konstrukcji i średnicy: od mniejszych i większych lornetek, poprzez średniej wielkości teleskopy, skończywszy na 40 cm Dobsonie (Meade serii Lightbridge).

W godzinach popołudniowych odbywały się prelekcje z zakresu astronomii klasycznej, kosmologii, astrofotografii i meteorologii.

W ciągu dnia słoneczna pogoda pozwalała na piesze wycieczki po okolicznych szczytach. Zorganizowaną grupą dotarliśmy do obserwatorium na szczycie Lubomira, gdzie dowiedzieliśmy się dużo przede wszystkim na temat historii astronomii obserwacyjnej, którą uprawiano w tym miejscu na długo przed II wojną światową. W kolejnych dniach złożyliśmy wizytę na Suchorze w obserwatorium Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tu spotkało nas niezwykle miłe przyjęcie ze strony pana Marka Dróżdża, którego opowieści na temat historii, teraźniejszości oraz planów obserwatorium moglibyśmy słuchać bez końca.

Podsumowując: tegoroczny Zlot należy uznać za bardzo udany. Można więc planować lokalizację i termin przyszłorocznego spotkania.

Marcin Filipek

Kilka zdjęć ze Zlotu

no images were found

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.