„Gorący Jowisz” krążący wokół pobliskiej gwiazdy zmiennej

Astronomowie odkryli kolejnego „gorącego Jowisza”, egzoplanetę krążącą wokół pobliskiej gwiazdy typu T Tauri, znanej jako TAP 26. Nowo odkryty obiekt, nazwany TAP 26b, jest około 66% masywniejszy od Jowisza i okrąża swoją macierzystą gwiazdę z okresem 10 dni. Odkrycie zostało zaprezentowane w papierowym wydaniu na arXiv.org 6 stycznia.

Znajdująca się jakieś 480 lat świetlnych od nas TAP 26 jest gwiazdą zmienną typu T Tauri. Przy swojej masie zbliżonej do Słońca, jej promień stanowi 1,17 promienia Słońca. Jest od niego starsza o 17 milionów lat. Tak młodo formujące się gwiazdy typu T Tauri mogą dostarczyć ważnych informacji na temat tworzenia i wczesnej ewolucji układów planetarnych. Dlatego też wykrywanie obiektów typu „gorące Jowisze” wokół tych gwiazd oraz określenie ich właściwości orbitalnych może pomóc astronomom zrozumieć, w jaki sposób się tworzą i migrują, dając istotny wgląd w procesy fizyczne odpowiedzialne za tworzenie takich planet.

Mając to na uwadze, zespół naukowców kierowany przez Liang Yu z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji, obserwował TAP 26 w okresie od listopada 2015 r. do stycznia 2016 r. używając 3,6 metrowego teleskopu CFHT (Canada-France-Hawaii Telescope) na Hawajach. Kampania obserwacyjna, która wykorzystuje urządzenia Echelle SpectroPolarimetric dla Obserwacji Gwiazd (ESPaDOnS), została przeprowadzona na podstawie programu Magnetycznej Topologii Młodych Gwiazd i Przetrwania w bliskości masywnych Egzoplanet (Magnetic Topologies of Young Stars and the Survival of close in massive Exoplanets – MaTYSSE).

Przez wdrożenie trzech różnych metod obserwacyjnych, naukowcy zdołali wykryć planetę w widmie TAP 26. Odkrycie oparte jest o analizę 29 widm zebranych podczas 72 dni. Według badań nowo odkryta planeta ma masę 1,66 masy Jowisza i okrąża swoją macierzystą gwiazdę w odległości 0,1 jednostki astronomicznej. Dzięki swojemu krótkiemu okresowi orbitalnemu, ogromnej masie i odległości od gwiazdy macierzystej, TAP 26b została sklasyfikowana jako „gorący Jowisz”. Są to gazowe olbrzymy podobne do tych z Układu Słonecznego, których okres orbitalny nie jest dłuższy, niż 10 dni. Mają wysoką temperaturę powierzchniową, ponieważ krążą bardzo blisko swojej gwiazdy.

Oprócz wyprowadzenia podstawowych parametrów nowo odkrytej planety, naukowcy ujawnili również kilka ważnych informacji na temat natury jej gwiazdy macierzystej. Zespół stworzył mapę jasności powierzchniowej oraz mapę magnetyczną TAP 26, ukazując obecność chłodnych i ciepłych miejsc. Astronomowie odkryli, że temperatura fotosfery gwiazdy wynosi 4620 K a jej maksymalna jasność absolutna V to 12,16 mag. Ponadto, na podstawie danych obserwacyjnych, naukowcy zakładają, że TAP 26 rozproszyła swój dysk akrecyjny bardzo wcześnie a jej pole magnetyczne zaczęło ewoluować do złożonej topologii.

Źródło:
phys.org

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.