ALMA obserwuje miejsca, w którym powstają planety jak w Układzie Słonecznym

Naukowcy zauważyli miejsca powstawania planet wokół młodej gwiazdy podobnej do Słońca. Dwa pierścienie pyłowe wokół gwiazdy, w odległościach porównywalnych do pasa planetoid i orbity Neptuna w naszym Układzie Słonecznym, sugerują, że jesteśmy świadkami tworzenia się układu planetarnego podobnego do naszego.

Uważa się, że Układ Słoneczny uformował się z kosmicznego obłoku gazu i pyłu 4,6 mld lat temu. Badając młode układy planetarne tworzące się wokół innych gwiazd, astronomowie mają nadzieję dowiedzieć się więcej o naszych początkach.

Tomoyuki Kudo, astronom z NAOJ, i jego zespół obserwowali młodą gwiazdę DM Tau za pomocą ALMA. Znajdująca się w odległości 470 lat świetlnych w konstelacji Byka, DM Tau ma około połowy masy Słońca i od 3 do 5 mln lat.

„Z poprzednich obserwacji wywnioskowano dwa różne modele dysku wokół DM Tau. Niektóre badania sugerowały, że promień pierścienia sięga miejsca, w którym w Układzie Słonecznym znajdowałby się pas planetoid. Inne obserwacje umiejscawiają go w odległości takiej, w jakiej znajdowałby się Neptun. Nasze obserwacje z ALMA dały jasną odpowiedź: obydwa mają rację. DM Tau ma dwa pierścienie, po jednym w każdej z tych lokalizacji” – mówi Kudo.

Naukowcy znaleźli jasną plamę na zewnętrznym pierścieniu. Wskazuje to na lokalne skondensowanie pyłu, które byłoby możliwym miejscem powstawania planety takiej jak Uran lub Neptun.

„Jesteśmy również zainteresowani zobaczeniem szczegółów w wewnętrznym obszarze dysku, ponieważ Ziemia uformowała się w takim obszarze wokół Słońca. Dystrybucja pyłu w wewnętrznym pierścieniu wokół DM Tau dostarczy kluczowych informacji do zrozumienia pochodzenia planet takich, jak Ziemia” – skomentował Jun Hashimoto, badacz z Centrum Astrobiologii w Japonii.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
ALMA

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.