Planeta podobna do Ziemi odkryta wokół bardzo małej gwiazdy

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył przy użyciu wysokiej rozdzielczości spektrografu CARMENES dwie nowe planety podobne do Ziemi, krążące wokół jednej z najbliższych gwiazd w naszym galaktycznym sąsiedztwie.

Gwiazda „Teegarden” znajduje się zaledwie 12,5 roku świetlnego od nas w kierunku konstelacji Barana. To jedna z najmniejszych możliwych obecnie do obserwacji gwiazd, czerwony karzeł. Jej temperatura powierzchniowa wynosi 2700o C a masa stanowi zaledwie 1/10 masy Słońca. Chociaż jest tak blisko, jej słaby blask utrudniał odkrycie jej aż do 2003 r.

Astronomowie obserwowali tę gwiazdę przez trzy lata, aby wykrywać okresowe zmiany prędkości. Obserwacje wykazały, że wokół niej krążą dwie planety, obie podobne do planet wewnętrznych Układu Słonecznego (skaliste planety typu ziemskiego). Są nieco większe od Ziemi i znajdują się w tak zwanej ekosferze, miejscu wokół gwiazdy, w którym woda może istnieć w stanie ciekłym. Naukowcy sądzą, że planety mogą być częścią większego układu planetarnego.

Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) bardzo aktywnie uczestniczył w kampaniach fotometrycznych tej gwiazdy. Zostały one przeprowadzone z użyciem takich instrumentów, jak Muscat2 na teleskopie Carlosa Sáncheza w Obserwatorium Teide (Teneryfa), a także za pomocą sieci teleskopów Obserwatorium Las Cumbres. Badania te pozwoliły pokazać, że sygnały dwóch planet nie mogą być wywołane aktywnością gwiazdy, mimo, że astronomowie nie mogli wykryć tranzytów dwóch nowych planet.

Aby wykorzystać metodę tranzytu, planety muszą przejść przed tarczą gwiazdy i zablokować część jej światła w krótkim czasie, co oznacza, że muszą leżeć wzdłuż linii łączącej gwiazdę z obserwatorem na Ziemi. Taki szczęśliwy układ występuje tylko dla niewielkiej części układów planetarnych.

Typ gwiazd, do których należy Teegarden, to najmniejsze gwiazdy, dla których możemy dokonać pomiaru masy za pomocą aktualnej technologii. Odkrycie to jest wielkim sukcesem projektu CARMENES, którego zadaniem było poszukiwanie planet wokół gwiazd o małej masie.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
IAC

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.