Astronomowie znaleźli układ podwójny białych karłów z jądrami helowymi – źródło fal grawitacyjnych

Naukowcy z CfA ogłosili dzisiaj wykrycie J2322+0509, rozdzielonego układu podwójnego białych karłów, w którym gwiazdy mają jądra helowe i krótki okres orbitalny. Układ zapewne jest źródłem fal grawitacyjnych i będzie mógł posłużyć do przetestowania możliwości przyszłego detektora fal grawitacyjnych LISA.

Teorie przewidują istnienie wielu układów podwójnych białych karłów z jądrami helowymi. To odkrycie stanowi oparcie dla tych modeli i do przeprowadzenia przyszłych eksperymentów, tak aby astronomowie mogli znaleźć więcej takich gwiazd i ustalić ich prawdziwą liczbę.

Odkrywcy układu sugerują, aby gwiazda została wykorzystana do weryfikacji możliwości kosmicznego laboratorium fal grawitacyjnych LISA (Laser Interferometer Space Antenna), którego uruchomienie planowane jest na 2034 rok.

Na początku okazało się, że J2322+0509 stanowi wyzwanie dla badaczy Dr Warren Brown, astronom CfA i główny autor badania, stwierdził, że badania optyczne krzywej zmian jasności nie przyniosły żadnego rezultatu. Ten układ podwójny nie miał zmian w krzywej jasności. Jednak dodatkowe badania spektroskopowe przyniosły wskazówki na temat układu podwójnego i pokazały jego ruch orbitalny.

„Stwierdziliśmy, że układy podwójne, które mogą być najtrudniejsze do wykrycia, mogą być w rzeczywistości najsilniejszymi źródłami fal grawitacyjnych. Ten układ podwójny był trudny do wykrycia, ponieważ jest zwrócony przodem do nas a nie krawędzią. Co ciekawe, fale grawitacyjne z układów podwójnych o takiej konfiguracji są 2,5 razy silniejsze niż gdyby były zorientowane krawędzią, jak układ podwójny zaćmieniowy” – powiedział Brown.

Para gwiazd zorganizowała także kolejną niespodziankę dla badaczy. Jej okres orbitalny wynosi nieco ponad 20 minut, co jest trzecim najkrótszym okresem ze wszystkich znanych układów podwójnych rozdzielonych. Ten układ znajduje się na skraju gwiazd o krótkich okresach orbitalnych, a na dodatek orbita składników „zanika”. Emitowane fale grawitacyjne powodują, że para traci energię i za 6-7 mln lat połączy się w jednego, bardziej masywnego białego karła.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
CfA

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.