Astronomowie odkrywają 591 gwiazd o dużej prędkości

Zespół naukowców, kierowany przez astronomów z National Astronomical Observatories of Chinese Academy of Sciences (NAOC), odkrył 591 gwiazd o dużej prędkości wykorzystując dane ze spektroskopu LAMOST i teleskopu kosmicznego Gaia, a także to, że 43 z nich może nawet opuścić Galaktykę.

Po odkryciu w 2005 roku pierwszej gwiazdy o dużej prędkości, w ciągu 15 lat przy pomocy wielu teleskopów odkryto 550 takich gwiazd. „Odkryte tym razem 591 gwiazd o dużej prędkości podwoiło liczbę wcześniej odkrytych, co daje obecnie wartość przekraczającą 1000” – mówi dr LI Yinbi, główny autor badania.

Gwiazdy o dużej prędkości są rodzajem szybko poruszających się gwiazd i nawet mogą uciec z Galaktyki. „Chociaż rzadkie w Drodze Mlecznej, gwiazdy o dużej prędkości, mające unikalną kinetykę, mogą zapewnić głębokie wejrzenie w szeroki zakres nauk o Galaktyce, od centralnej supermasywnej czarnej dziury po odległe galaktyczne halo” – powiedział prof. LU Youjun z NAOC, współautor artykułu.

Na podstawie kinematyki i chemii zespół odkrył, że 591 gwiazd o dużej prędkości to wewnętrzne gwiazdy halo. „Ich niska metaliczność wskazuje, że większość gwiezdnego halo utworzyła się w wyniku akrecji i pływowego rozerwania galaktyk karłowatych” – powiedział prof. ZHAO Gang z NAOC, współautor pracy.

Odkrycie takich gwiazd mówi nam, że połączenie wielu dużych przeglądów nieba w przyszłości pomoże nam odkryć więcej gwiazd o dużej prędkości i innych rzadkich gwiazd, które zostaną wykorzystane do badania nierozwikłanej tajemnicy dotyczącej naszej galaktyki.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
CAS

Vega

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.