„Potworny” region gwiazdotwórczy dostrzeżony przez sondę Spitzer

Podobnie jak chmury na Ziemi, obłoki gazu i pyłu w kosmosie mogą przypominać znajome obiekty, a nawet popularne filmowe stwory.

Czy widzisz na tym zdjęciu potwora? Czy jasne plamy w górnej części obrazu wyglądają jak przeszywające oczy i wydłużony pysk Godzilli?

W rzeczywistości ten kolorowy obraz przedstawia mgławicę – obłok gazu i pyłu w przestrzeni kosmicznej – uchwyconą przez Kosmiczny Teleskop Spitzera. W ciągu miliardów lat w znajdującej się tam materii uformowały się niezliczone gwiazdy. W czasie ich życia, promieniowanie, które wydzielają, rzeźbi gaz i pył, zmieniając kształt obłoku. Duże zmiany zachodzą również, gdy masywne gwiazdy umierają i wybuchają, stając się supernowymi. W świetle widzialnym, czyli takim, które mogą wykryć ludzkie oczy, region ten jest prawie całkowicie przesłonięty przez obłoki pyłu. Jednak światło podczerwone (fale o długości większej niż ta, którą może dostrzec nasz wzrok) może przeniknąć przez chmury, odsłaniając ukryte regiony, takie jak ten.

Cztery kolory (niebieski, cyjan, zielony i czerwony) są wykorzystywane do reprezentowania różnych długości fal światła podczerwonego; żółty i biały są kombinacjami tych długości fal. Niebieski i cyjan odpowiadają długościom fal emitowanym głównie przez gwiazdy; pył i cząsteczki organiczne zwane węglowodorami widnieją na zielono; a ciepły pył, który został podgrzany przez gwiazdy lub supernowe, pojawia się na czerwono.

Obraz ten został przetworzony przez astronoma z Caltech Roberta Hurta, który jest odpowiedzialny za większość publicznych obrazów stworzonych z danych Spitzera od czasu uruchomienia obserwatorium w 2003 roku. Hurt jest również tym, który dostrzegł Godzillę na zdjęciu.

Hurt nie jest osamotniony w swojej tendencji do dostrzegania ziemskich obiektów w obrazach kosmosu. Pareidolia to naukowe określenie ludzkiej tendencji do postrzegania specyficznego, często znaczącego obrazu w przypadkowym lub niejednoznacznym wzorcu wizualnym. Inni naukowcy dostrzegli na obrazach Spitzera między innymi pająka – czarną wdowę, lampion Jack-o-Lantern, węża, odsłonięty ludzki mózg oraz statek kosmiczny Enterprise.

Sonda Spitzer została wycofana z użytku w styczniu 2020 roku, ale naukowcy nadal badają ten olbrzymi zbiór danych w poszukiwaniu nowych informacji o Wszechświecie.

Mgławica przypominająca Godzillę znajduje się w konstelacji Strzelca, wzdłuż płaszczyzny Drogi Mlecznej, co było częścią przeglądu GLIMPSE (Galactic Legacy Infrared Mid-Plane Survey Extraordinaire). Gwiazdy w prawym górnym rogu (gdzie znajdowałyby się oczy i pysk tej kosmicznej Godzilli) znajdują się w nieznanej odległości od Ziemi, ale w obrębie naszej Galaktyki. Znajdujący się tam około 7800 lat świetlnych od Ziemi, jasny region w lewym dolnym rogu znany jest jako W33. Jest to masywny region gwiazdotwórczy.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
Spitzer

Vega

Na ilustracji: Obłok gazu i pyłu. Kolory reprezentują różne długości fali światła podczerwonego i mogą ujawnić takie cechy jak miejsca, w których promieniowanie gwiazd podgrzało otaczającą materię. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.