Nowe badania oferują wgląd w szybkie błyski radiowe

Astronomowie korzystający z radioteleskopu ASKAP dokonali odkrycia, które wstrząsnęło tym, co wiemy na temat powstawania szybkich błysków radiowych.

Naukowcy korzystający z teleskopu należącego do CSIRO wykryli szybki błysk radiowy w pobliskiej galaktyce, który kwestionuje to, co wiemy na temat powstawania tych zjawisk.

Nowe wyniki opublikowane 25 maja 2023 roku w The Astrophysical Journal wykazują, że źródło międzygwiezdnego wybuchu znajduje się w znacznie spokojniejszym środowisku galaktycznym niż inne znane zdarzenia.

Marcin Głowacki z Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomicznych (ICRAR) na Curtin University i pierwszy autor artykułu prowadził najnowsze badania przy użyciu radioteleskopu ASKAP CSIRO w Wajarri Yamaji Country w Australii Zachodniej.

Dr Głowacki powiedział, że podczas gdy poprzednie badania sugerują, że zderzające się galaktyki mogą tworzyć masywne gwiazdy, które mogą ostatecznie powodować szybkie błyski radiowe, wyniki tej pracy podważają ten pomysł.

Spośród błysków radiowych, w przypadku których szczegółowo badaliśmy ich galaktyki macierzyste, widzieliśmy galaktyki zderzające się i łączące. W tym badaniu nie widzimy tych samych wyraźnych sygnałów burzliwej galaktyki – powiedział dr Głowacki.

To, co zobaczyliśmy w tych nowych badaniach to fakt, że sama galaktyka macierzysta wydaje się niezakłócona, a nawet cicha. Sugeruje to, że albo masywna gwiazda, która wywołała szybki błysk radiowy, narodziła się w inny sposób, albo ten potężny błysk został stworzony przez coś zupełnie innego – powiedział.

Współautorka, dr Karen Lee-Waddell, dyrektorka Australijskiego Regionalnego Centrum SKA i naukowiec projektu WALLABY, powiedziała, że astronomowie mogą jak dotąd badać galaktykę macierzystą tylko dla kilku szybkich błysków radiowych, a to nowe odkrycie podkreśla znaczenie znalezienia wielu więcej.

Badania takie jak te są niezbędne do zbadania środowiska wokół tajemniczych błysków radiowych, ponieważ galaktyki składają się z czegoś więcej niż tylko gwiazdy.

Zależy nam na szczegółowym badaniu szybkich błysków radiowych i ich galaktyk macierzystych, nie tylko w celu rozwiązania międzygalaktycznej tajemnicy, ale także dlatego, że mogą one powiedzieć nam więcej o strukturze i ewolucji układów galaktyk – powiedziała.

Kluczem do tych trwających badań jest unikalna zdolność teleskopu do analizowania rozkładu gazu w galaktykach, w tym poszukiwania sygnatur, które mogą pomóc astronomom lepiej zrozumieć kosmiczne rozbłyski.

Szybkie błyski radiowe zostały odkryte w 2007 roku za pomocą radioteleskopu Parkes. Intensywne, chwilowe błyski uwalniają tyle energii w ciągu kilku milisekund, ile nasze Słońce w ciągu 80 lat.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
CSIRO

Vega

Na ilustracji: Radioteleskop CSIRO ASKAP na Wajarri Yamaji Country. Źródło: Alex Cherney

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.