Toruń 2014

Wycieczka do Torunia

W dniach 13-14.09.2014 r. wraz z koleżankami i kolegami z Oddziału Katowickiego i Warszawskiego PTMA odbyliśmy wycieczkę do Torunia i Piwnic. Celem wycieczki było odwiedzenie miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem oraz polską astronomią.

W sobotę 13.09 o godz. 9:00 przybyliśmy do Piwnic, gdzie przez 3 godziny oprowadzali nas dr Maciej Mikołajewski i mgr Sebastian Soberski. Pokazali nam sterownię radioteleskopu, mogliśmy usłyszeć „szumy” kwazarów oraz „głosy” zorzy polarnej. Panowie zaprezentowali nam także działanie największego w Polsce radioteleskopu, 32-metrowego RT-4. Potem dr Mikołajewski pokazał nam pozostałe teleskopy optyczne znajdujące się na terenie Obserwatorium.

Następnie udaliśmy się do Torunia, w celu zwiedzania miasta z przewodnikiem, śladami Mikołaja Kopernika. Byliśmy m.in. w domu, w którym urodził się nasz Wielki Astronom oraz w Katedrze, w której przyjął chrzest. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Planetarium na pokazie p.t. „Makrokosmos”.

Drugiego dnia odwiedziliśmy dwie pobliskie Astrobazy, w Gniewkowie i Inowrocławiu. W drugim mijescu pogoda nam się poprawiła i mieliśmy okazję pooglądać Słońce przez tamtejsze sprzęty, czyli Coronado oraz Teleskop Newtona.

Wycieczkę uważamy za udaną i czekamy na kolejne.

Dziękujemy organizatorowi wyjazdu, Panu Markowi Substykowi, Prezesowi O/Katowice i Wiceprezesowi PTMA.

Autorami zdjęć są: Agnieszka Nowak, Józef Wydmański, Tadeusz Szufa (O/Kraków), Marek Substyk O/Katowice

Agnieszka Nowak

[nggallery id=5]

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.